Na co zwrócić uwagę, przy wyborze zimowych butów skórzanych?

Wybór zimowych butów w sklepach może przyprawić o zawrót głowy. Często sugerujemy się wyglądem i samym rozmiarem, bo buty nie mogą być ani za duże, ani za ciasne i muszą być ładne. Jednak warto zwrócić uwagę na pewne aspekty, aby czuć się później komfortowo i mieć ciepłe stopy. O czym pamiętać kupując buty zimowe, sprwadziliśmy razem z mybaze.com?

Cechy odpowiednich butów zimowych

Buty na zimę powinny spełniać kilka podstawowych funkcji. Przede wszystkim muszą być ocieplone, bo po to są, aby nie marzły nam stopy. Od zimnych stóp niestety prosta droga do przeziębienia. Ponadto buty zimowe koniecznie muszą być nieprzemakalne i umożliwiać chodzenie nawet w głębokim śniegu. Po trzecie, zimą bywa ślisko i to nawet mimo regularnego posypywania chodników solą i piaskiem. W dodatku nie wszędzie są posypywane. Dlatego należy zadbać, aby zimowe buty amortyzowały poślizg. Nie tylko bowiem powinny chronić stopy przed zimnem, ale również zapewniać nam bezpieczeństwo i zmniejszać ryzyko upadku.

Zimowe buty skórzane – skóra prawdziwa czy ekologiczna?

Skóra naturalna, to najlepszy materiał, który przetrwa zimowe warunki, tego typu buty od różnych marek znajdziesz pod linkiem https://mybaze.com/pl/buty-zimowe-meskie/__material-skora/ Jest odporna na wilgoć, mróz czy sól. Oczywiście prawdziwa skóra wymaga odpowiedniego zadbania i pielęgnacji, aby skórzane buty spełniały idealnie swoją rolę i były łatwe do czyszczenia. Konieczne jest ich regularne pastowanie. Niestety jednak buty ze skóry naturalnej są bardzo drogie. Nie każdego na nie stać, toteż wiele osób sięga po nieróżniące się wyglądem obuwie ze skóry ekologicznej. Tymczasem takie buty przetrwają ledwie jeden, może dwa sezony. Skóra ekologiczna, w przeciwieństwie do naturalnej, nie ma także zdolności do przepuszczania powietrza, więc komfort noszenia takich butów jest znacznie niższy niż ze skóry naturalnej.

Wyściółka i podeszwa

Warto wybierać buty, które mają miękką i miłą w dotyku, futrzaną wyściółkę. Taka wyściółka zapewnia ciepło stopom, a także wpływa pozytywnie na wygląd butów, szczególnie jeśli jest wywinięta na brzegach cholewki. Ocieplane obuwie zapewnia również stopom lepszą amortyzację oraz ochronę przed urazami.

Podeszwa zimowych butów powinna być przede wszystkim gruba oraz posiadać właściwości antypoślizgowe. Tylko taka zapewni naszym stopom zarówno ciepło, jak i bezpieczeństwo. Podeszwa także powinna być odporna na odłamki lodu, a także sól, by nie ulec łatwo uszkodzeniu, przez co but zacząłby przepuszczać zimno i przemakać.

Cholewka i obcas

Wśród zimowego obuwia możemy spotkać zarówno ocieplane botki z niższą cholewką, jak i kozaki wysokie nawet do kolana. Wybór zależy od naszych upodobań, ale warto pamiętać, że wyższa cholewka zapewnia ciepło również łydkom. Wybierając koazaki z wielu sklepów https://mybaze.com/pl/kozaki-damskie/__material-skora/ z wysoką cholewką warto zadbać o dopasowanie ich do grubości łydki, aby cholewki do nich przylegały. Inaczej buty będą sprawiały wrażenie za dużych. Wysokie cholewki zapewniają także możliwość chodzenia

W głębokim śniegu.

Kolejna kwestia dotyczy pań, które nierzadko mają dylemat, czy wybrać buty płaskie, czy na obcasie. Płaskie będą najbezpieczniejsze na śnieg i śliskie nawierzchnie. Jednak panie lubią zawsze elegancko wyglądać, toteż producenci oferują różnorodne damskie buty zimowe skórzane, zobacz modele od wielu marek https://mybaze.com/pl/buty-zimowe-damskie/__material-skora/ na niższym lub wyższym obcasie, a nawet na wysokiej szpilce. Buty takie należą do niezwykle eleganckich, ale nadają się tylko do jakichś oficjalnych, uroczystych stylizacji, do założenia na krótko, a nie na dłuższy czas. Obcasy, zwłaszcza wysokie, nie nadają się do chodzenia po śniegu czy lodzie. Zakładanie takich butów na co dzień to prosta droga do wypadku, a nawet tragedii.

Pamiętajmy, że choć wygląd jest istotny, to buty zimowe muszą być przede wszystkim praktyczne i dostosowane do panujących na zewnątrz warunków. Dlatego zimą warto zrezygnować z obcasów na rzecz wygodnego, płaskiego obuwia, które zapewni i ciepło i ochronę przed upadkiem i niepotrzebnym urazem.